Навіщо розробникам глибше розуміти low-code інструменти

Якоб Фройнд, генеральний директор платформи Camunda поділився проблемами та викликами, які існують в роботі розробників із low-code інструментами. В чому полягають труднощі та як створити зручні для роботи умови – читайте в матеріалі. 

Що означає low-code? Спочатку цим терміном описували спосіб, який не потребує великої експертизи у програмуванні для створення додатків. Згодом це стало популярною фразою серед розробників, яка трактує спрощений шлях виконання задач. 

Деякі low-code-платформи по автоматизації стають для розробників більшою проблемою, ніж створення систем повністю з нуля. Але іноді low-code i pro-code-платформи (стандартні інструменти розробки, що дозволяють створювати функціональність будь-якої складності) все ж можуть співіснувати разом. Тож оскільки робота розробників має чимало нюансів, потрібно говорити на цю тему з більшою точністю. 

Історія low-code

Термін «low-code» з’явився в результаті зростання популярності на ринку low-code-платформ. Вони з’явились як рішення для швидкої розробки застосунків (Rapid application development), мобільних і хмарних додатків (Platform as a service або Application platform as a service). Термін запропонували близько шести років тому аналітики Forrester Research – Джон Раймер та Клей Річардсон, коли намагалися класифікувати пропозиції таких компаній, як Mendix, OutSystems, Salesforce (force.com) та інших.

Спочатку інструмент позиціонували як декларативну платформу для користувачів із мінімальним досвідом в розробці програмного забезпечення. З часом це коло користувачів розширилось і почало охоплювати всіх: від тих, у кого взагалі немає досвіду, до професійних розробників. Втім, у розробників все ж утворились  складні відносини із low-code. 

Яке значення має low-code для розробника

Для деяких розробників синонімом до словосполучення low-code є слово недружній. Під час розробки декларативних платформ багато вендорів роблять їх непрозорими, в порівнянні з тим, якщо писати власний код. Це ускладнює роботу розробникам під час вирішення проблем з програмним забезпеченням, яке вони не писали з нуля. Виникають труднощі з оновленням програми, особливо, якщо вона пов’язана з успадкованою системою (legacy system) або складним середовищем розробки. 

Жан Янг нещодавно описав цю проблему, класифікуючи інструменти розробки програмного забезпечення на інструменти створення абстракції (abstraction tools) та інструменти траблшутингу (траблшутинг – усунення несправностей, робота над проблемою).  

Інструменти абстракції спрощують багато повторюваних завдань. Втім, за словами Янга, більшість сучасних екосистем не можуть бути ретельно сплановані i складаються з різноманітних мов програмування та середовища виконання.

Сам Якоб Фройнд також наголошує на тому, що для зручної роботи розробнику необхідно створити здорове поєднання інструментів абстракції і траблшутингу. У деяких випадках вони можуть співіснувати в одному інструменті.

Low-code в автоматизації

Одним із найбільш швидкозростаючих варіантів використання low-code-платформ є роботизована автоматизація процесів (Robotic process automation). Досить простий бот RPA використовують, наприклад, для перевірки кредитоспроможності нового користувача або прийняття чи відхилення запиту на основі наявної заборгованості. 

Оскільки процеси відбуваються за участі людей і технологій – важливо поєднувати інструменти абстракції та траблшутингу як для розробників, так і для бізнес-користувачів. 

Наприклад, представник бізнесу хоче бути залученим в процес проєктування з самого початку, щоб переконатися, що всі його вимоги реалізують в кінцевому продукті. Такі стандарти як Business Process Model and Notation (моделювання бізнес-процесів в нотації) потрібні для того, аби залучити бізнес-замовника в роботу над рішенням. Нотація показує складні процеси у вигляді простих діаграм. Цей крок розглядається як “low” чи “no-code”. 

Таким чином, інструменти розробника мають бути поєднані чи міксовані для спрощення виконання задач. Як, наприклад, BPMN, який дає можливість визначати оркестрування процесів і задач та вносити зміни у код, щоб задовольнити потреби користувача.

Зручний для розробників підхід має починатися з відкритої та гнучкої архітектури. Проєкти по автоматизації рідко бувають простими. Зазвичай, коли вони зроблені ефективно, то розгортаються у замовника поступово. Такі проєкти складаються з багатьох сучасних програмних рішень на основі мікросервісів (неважливо, зроблених in house, чи куплених), які чудово поєднуються з API та застарілими програмами. 

Гнучкість інтеграції програмного забезпечення в існуючі технологічні стеки та середовища розробки є ключем до успіху проєкту автоматизації. Може здатися гарною ідеєю замінити кожну застарілу технологію в стеку та переписати програми на основі мікросервісів з нуля. Однак для великих організацій поступовий підхід набагато менш руйнівний. Технологія оркестрування може допомогти працювати з існуючими програмами, одночасно інтегруючи нові. 

Висновки

Розробникам потрібні короткі шляхи виконання задач, коли вони налаштовують розгортання проєктів з автоматизації. Але в той же час їм потрібна свобода деталізації та вивчення складнощів базових систем і коду. 

У випадках, коли потрібно внести якісь зміни або щось йде не так, інструменти траблшутингу можуть фактично підвищити продуктивність розробників, а не змусять їх шукати рішення для платформи-чорного ящику, яка мала би бути для них простою. На етапі проєктування розробники повинні мати можливість візуалізувати процеси для бізнес-замовників та змінювати фундаментальну архітектуру з мінімальними втратами.

То що ж краще – low-code чи pro-code? Відповідь – не обов’язково обирати те або те. Інструменти повинні допомагати розробникам орієнтуватися в заплутаних екосистемах, навіть якщо для цього необхідно відкрити доступ до low-code-платформи, аби можна було вносити зміни.

Camunda Services GmbH — розробник програмного забезпечення для автоматизації процесів. Відкрита платформа для документообігу та автоматизації бізнес-процесів об’єднує бізнес-користувачів та розробників програмного забезпечення.

Нагадаємо, що Integrity Vision є золотим партнером Camunda.

×
Оставьте свой номер и мы вам перезвоним